Social Media

 

Testimonials

Extremely informative and interesting, lots of information but extremely well presented – videos were very good


Programme 2020

PROGRAMME – DAY ONE

09.00 - 09.25  REGISTRATION AND COFFEE

09.25 - 09.30  Welcome and introduction to day one

Dr Ramesh Kumar, Consultant Paediatrician, South Tees Hospitals NHS Foundation Trust, Middlesbrough, UK

09.30 - 10.15  Practical tips in the management of pain in children with neurological disorder

Dr Jennifer Noyes, Consultant, Paediatric Pain Team, South Tees Hospitals NHS Foundation Trust, Middlesbrough, UK

10.15 - 11.00  Advances in management of children with neuromuscular disorders

Dr Henriette Van Ruiten, Paediatric Neurologist, Newcastle upon Tyne Foundation Trust, Newcastle, UK

11.00 - 11.45  MID MORNING COFFEE

11.45 - 12.30  Precision and personalised management in children with Epilepsy

Dr Ines Roncero Sanchez Cano, Consultant, Newcastle upon Tyne Foundation Trust, Newcastle, UK

12.30 - 13.15  Therapeutic approach in management of Dystonia in children

Dr Deepa Krishnakumar, Consultant Paediatric Neurologist, Addenbrooke’s Hospital, Cambridge, UK

13.15 – 14.00  LUNCH

14.00 - 14.45  Abnormal head shape and management of hydrocephalus in children – neurosurgical perspective

Dr Paul Chumas, Consultant Paediatric Neurosurgeon, Leeds Teaching Hospitals, Leeds, UK

14.45 - 15.30  Development disabilities and sleep: interrelationship and new directions in management?

Dr Desaline Joseph, Consultant in Paediatric Sleep Medicine, Evelina London, Children’s Sleep Medicine, London, UK

15.30 - 16.00  AFTERNOON TEA

16.00 - 16.45  Spasticity Management: moving forward

Dr Sam Amin, Paediatric Neurologist, Bristol Royal Hospital for Children, Bristol, UK

16.45 - 17.30  Diagnostic approach to children with Ataxia

Dr Santosh Mordekar, Consultant Paediatric Neurologist, Sheffield Children’s Hospital, Sheffield, UK

18.30 - 22.00  Drinks reception and conference dinner - Hardwick Hall Hotel

 

PROGRAMME – DAY TWO

08.30 - 08.55  REGISTRATION AND COFFEE

08.55 - 09.00  Welcome and introduction to day two

Dr Ramesh Kumar, Consultant Paediatrician, South Tees Hospitals NHS Foundation Trust, Middlesbrough, UK

09.00 - 09.45  Advances in genetics testing in children with neurological problems

Dr Ruth Richardson, Consultant, Newcastle upon Tyne NHS Foundation Trust, Newcastle, UK

09.45 - 10.30  Transition of young people with long term conditions (with a focus on people with ASD)

Professor Jeremy Parr, Consultant, Newcastle upon Tyne NHS Foundation Trust, Newcastle, UK

10.30 - 11.15  Approach to a child with suspected sensory issues and practical suggestions in management

Dawn Dunn, Consultant Paediatric Occupational Therapist, Tree Tops North East, Stockton, UK 

11.15 - 12.00  MID MORNING COFFEE

12.00 - 12.45[  Assessing child development at two years of age – which screening tests are best?

Dr Tony Hart, Consultant Paediatric Neurologist, Sheffield Children’s NHS Foundation Trust, Sheffield, UK 

12.45 - 13.30  A child with suspected neurometabolic disorder – how to approach?

Dr Bernd Schwahn, Royal Manchester Children’s Hospital, Manchester, UK

13.30 - 14.15  LUNCH

14.15 – 15.00  The challenges in decision making for respiratory support for children with neurological disorders

Dr Chris O’Brien, Consultant Respiratory Paediatrician, Newcastle Hospitals NHS Foundation Trust, Newcastle, UK

15.00 - 15.45  Coping with loss: are we getting is right?

Shirley Potts, Director of Regional Development, Child Bereavement, UK

15.45 – 16.00  THANKS AND CLOSE